دکتر شهرام لک: اختصاص ۳۱ هکتار زمین برای اجرای شهرک شفا در استان خوزستان

۱۲ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۰ کد خبر : ۲۱۴۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۴۷
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان، صبح امروز به ریاست دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و حضور سایر اعضای هیات امنای استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدای این جلسه دکتر شهرام لک، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان با ارائه گزارشی از عملکرد حوزه‌های مختلف دانشگاه در استان، گفت: در استان خوزستان ۱۰۹ دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد که دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۸ واحد و مرکز سهم ۱۷ درصدی را از مراکز آموزش عالی استان به خود اختصاص داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان ادامه داد: ۲۳۶ هزار و ۵۰۰ دانشجو در موسسات آموزش عالی استان خوزستان تحصیل می‌کنند که ۱۰۵ هزار و ۵۳۹ نفر از آن‌ها دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

لک افزود: بیشترین تعداد دانشجو را دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز با ۲۴ هزار و ۷۹۶ نفر دارد و پس از آن آبادان و دزفول در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی در خصوص نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان به سایر زیر‌نظام‌های آموزشی استان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ۲۱ هزار و ۸۶۵ دانشجو دارد و توانسته است ۷۱ درصد از دانشجویان کل استان را در خود جای دهد.

لک با اشاره به وضعیت اعضای هیات علمی استان، گفت: در مراکز آموزش عالی استان خوزستان ۲ هزار و ۹۴۶ عضو هیات علمی فعالیت می‌کنند که هزار و ۶۴۶ نفر از آنها در دانشگاه آزاد اسلامی هستند. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی سهم ۴۳ درصدی اعضای هیات علمی را در کل استان خوزستان در اختیار دارد.

به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان نسبت استاد به دانشجو در حالت غیر‌همگن در این دانشگاه ۱ به ۶۴ و در حالت همگن ۱ به ۳۶ است. این در حالی است که نسبت استاد به دانشجو در کل موسسات آموزش عالی استان به صورت غیر‌همگن ۱ به ۷۸ و به صورت همگن ۱ به ۳۵ است و اگر از این آمار دانشگاه آزاد اسلامی حذف شود، نسبت استاد به دانشجو در استان خوزستان در حالت غیر‌همگن ۱ به ۹۶ می‌شود.

لک تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان را ۳۴۴ هزار و ۷۱ نفر اعلام کرد و گفت: «در آذر ۹۵، ۱۳ هزار و ۸۴۴ نفر و در سال ۹۴، ۳۵ هزار و ۱۷۰ نفر از دانشگاه آزاد اسلامی فارغ‌التحصیل شده‌اند. همچنین تاکنون ۷ هزار و ۵۲۶ مقاله از سوی دانشجویان و استادان این دانشگاه نگارش شده است و امسال تا آذر ۹۵، ۵۲۲ مقاله منتشر شده است.

مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان از دیگر مواردی بود که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان به آن اشاره کرد و گفت: ۵ مرکز رشد دارای مجوز در واحدهای اهواز، دزفول، بهبهان، رامهرمز و ماهشهر دایر است و ۱۱ شرکت دانش‌بنیان در مراکز رشد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان فعالیت می‌کنند. همچنین محیط زیست و علوم آب، گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری، مدیریت توسعه کشاورزی و روستایی در شوشتر، شیلات و آبزیان و مهندسی سطح پیشرفته و نانو در اهواز، علوم دام و دامپزشکی در بهبهان، ازدیاد برداشت نفت در امیدیه و علوم و تکنولوژی مواد مهندسی در دزفول از مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی در این استان هستند.

وی از کسب رتبه برتر در زمینه ساها در بین استان‌ها از سوی دبیرخانه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان در اولین اجلاس سراسری ساها خبر داد و گفت: چاپ کتاب استانی ساها از سوی واحد بهبهان، برگزاری کارگاه‌های عمومی و تخصصی استانداردسازی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و تلاش برای استانداردسازی برخی آزمایشگاه‌ها از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در زمینه سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد است.

به گفته لک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول زمینی با وسعت ۱۰ هکتار و واحد ماهشهر نیز ۲۱ هکتار زمین برای اجرای طرح شفا اختصاص داده‌اند و در حال اجرای عملیات‌های مختلف آن هستند.

وی درباره طرح‌های عمرانی استان گفت: ۵ پروژه فعال در استان خوزستان در حال اجرا است که شامل خوابگاه دانشجویی، کتابخانه و آمفی تئاتر آبادان، خوابگاه دانشجویی و ساختمان آموزشی اهواز و مهمانسرای استادان باغ ملک است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان از اجرای ۱۲ طرح رخدادی، ۱۵ طرح کالبدی و یک طرح ساختاری ماندگار در خوزستان خبر داد و گفت: همچنین کانون‌های قرآن و عترت در استان خوزستان توانسته‌اند ۳۴ مقام استانی و ۸ مقام کشوری به دست آورند. ما همچنین توانسته‌ایم با صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری و مدیریت در هزینه‌کرد منابع مالی، تراز بودجه را مثبت نگه داریم.

گفتنی است در پایان جلسه هیات امنای استان خوزستان بودجه این استان شامل ۵۰۳ میلیارد تومان از حیث منابع و مصارف و ۳۸۱ میلیارد تومان از حیث درآمد و هزینه، به تصویب اعضا رسید

کلید واژه ها: شهرام لکهیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستانبررسی بودجه 96


۱ رای