برای ثبت‌نام وام دانشجویی فرصت زیادی ندارید

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۴ کد : ۲۴۸۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۴۱
وام دانشجویی ازجمله تسهیلاتی است که بیش از ۸۰ درصد دانشجویان متقاضی آن هستند و صندوق رفاه هم آن را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

ه گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، وام دانشجویی ازجمله تسهیلاتی است که بیش از ۸۰ درصد دانشجویان متقاضی آن هستند و صندوق رفاه هم آن را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دانشجویان نیز بر اساس نیازها و شرایط خود اقدام به گرفته این تسهیلات می‌کنند.

صندوق رفاه دانشجویی زمان‌بندی ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات دانشجویی را برای نیمسال اول سال تحصیلی ۹۷-۹۸ اعلام کرده است اما این موضوع را نیز تأکید کرده که اولویت دریافت وام با دانشجویان کم‌بضاعت است.

بااین‌وجود این صندوق اعلام کرد که همه دانشجویان در جریان پرداخت این وام‌ها قرار بگیرند تا در صورت نیاز برای ثبت‌نام اقدام کنند زیرا اگر زمان آن بگذرد ممکن است تقاضای دانشجو برای دریافت وام موردقبول واقع نشود.

بر اساس سیاست‌های صندوق رفاه تمامی دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی می‌توانند برای دریافت وام دانشجویی به بانک مورد تعهد صندوق مراجعه کنند و وام دریافت کنند.

از ۱۴ مهرماه ثبت‌نام وام‌های دانشجویی شروع‌شده است و بر اساس نوع وامی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، تا اواسط آذر ادامه پیدا می‌کند.

درصورتی‌که همه مدارکتان کامل باشد این وام‌ها ۱۵ روزه به‌حساب شما واریز می‌شود؛ اما نکته‌ای که در این میان مهم است این است که ازآنجاکه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان حقوق دارند بیشتر وام‌های دانشجویی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

کمتر دانشجویی است که از وام تحصیلی در دوران تحصیلش استفاده نکرده باشد این وام به همه دانشجویان پرداخت می‌شود و مبلغ آن‌هم هر نیمسال ۵۰۰ هزار تومان است و به همه دانشجویان دانشگاه‌ها به‌جز دانشگاه فرهنگیان تعلق می‌گیرد.

وام‌های مسکن، ودیعه مسکن، زیارت و ازدواج نیز از آن دست وام‌هایی است که خیلی از دانشجویان به دنبال آن هستند. ثبت‌نام این وام هم شروع‌شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه پیدا می‌کند این وام نیز درصورتی‌که تأیید شود تا ۱۵ روز به‌حساب دانشجو واریز می‌شود.

اما وام شهریه نیز از آن دست وام‌هایی است که متقاضی زیاد دارد. این وام به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و پیام نور پرداخت می‌شود نکته مهم در مورد این وام این است که تا قبل از سه آبان باید دانشجو برای آن ثبت‌نام کند و نکته اینکه پس از تأیید مدارک این وام تا ۱۵ روز به‌حساب دانشجو واریز می‌شود.

بنیاد علوی نیز که از مدت‌ها پیش وارد جرگه وام‌های دانشجویان شده است به دانشجویان بی‌بضاعت وام پرداخت می‌کند. این وام به دانشجویانی که از سوی معاونت امور دانشجویی دانشگاه‌های روزانه، شبانه دولتی آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های پیام نور معرفی شوند، پرداخت می‌شود. این دانشجویان اگر مجرد باشند هر ترم تحصیلی ۶۰۰ هزارتومان و اگر متأهل باشند، می توانند ۸۰۰ هزار تومان وام دریافت کنند.

وام تحصیلی دوره دکترا زمانش کمی دیرتر است یعنی ثبت‌نام آن از اول آبان شروع می‌شود و تا ۱۵ آذر ادامه پیدا می‌کند میزان این وام برای هر ترم یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان است. این گروه از دانشجویان که به این وام نیاز دارند باید به بانک طرف قرارداد دانشگاه‌ها مراجعه کنند و پس از تأیید دانشگاه وام به‌حساب آن‌ها واریز می‌شود.

دانشجویان دکترا یک نوع وام دیگر نیز می‌توانند دریافت کنند که زمان آن با وام ویژه دکتری یکی است این وام به ورودی‌های سال ۹۶-۹۷ که قبلاً به بانک معرفی‌شده و از تسهیلات آن استفاده کرده‌اند اعطا می‌شود

وام دیگر که دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، علمی و کاربردی و غیرانتفاعی از آن استفاده می‌کنند وامی است که دانشجویان بابت شهریه از بانک طرف تعهد صندوق دریافت می‌کنند بعدازآنکه ثبت‌نام متقاضیان توسط دانشگاه تأیید شد لیست به صندوق ارسال می‌شود و پس از تأیید صندوق دانشجو به بانک مراجعه و پس از تکمیل پرونده وامش را دریافت می‌کند

وام ویژه ضروری دکترا نیز به ورودی‌های پیش از سال ۹۶ امکان‌پذیر است.

https://eitaa.com/azadahvaznews97

https://sapp.ir/iauahvaz97


۱ رای