گام دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان جهت بومی سازی قطعات صنعت فولاد اکسین در راستای تحقق جهش تولید

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۳۲۵۱ اخبار شاخص جدید اخبار دانشگاه جدید اطلاعیه جدید
تعداد بازدید:۱۵۲
در جلسه مشترک دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان با مدیران شرکت فولاد اکسین اهمیت موضوع بومی سازی قطعات صنعتی مربوط به صنایع فولاد جهت تحقق جهش تولید مطرح و راهکارهای اجرایی آن بررسی گردید.
گام دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان جهت بومی سازی قطعات صنعت فولاد اکسین در راستای تحقق جهش تولید

بومی سازی در صنعت فولاد کشور یکی از  کلید واژه های  تحقق "جهش تولید" است

در جلسه مشترک دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان با مدیران شرکت فولاد اکسین اهمیت موضوع بومی سازی قطعات صنعتی مربوط به صنایع فولاد جهت تحقق جهش تولید مطرح و راهکارهای اجرایی آن بررسی گردید.

مدیران شرکت فولاد اکسین خوزستان به منظور همکاری مشترک صنعت و دانشگاه با هیات رییسه دانشگاه دیدار و گفتگو نمودند. در این دیدار فرج اله براتی  رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز ضمن معرفی توانایی، پتانسیل و ظرفیت های قابل توجه این دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از ظرفیت های خود از جمله  اعضای هیئت علمی فاخر و مراکز علمی و تحقیقاتی قادر است در راستای بومی سازی قطعات صنعتی مورد  نیاز صنایع اقدام نماید.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن زیر ساخت های لازم و تجهیزات و آزمایشگاههای زنجیره ای در سراسر کشور برای تحقق این امر مهم قطعاً قادر به ایفای نقش در کاستیها و نیازهای صنایع خواهد بود که البته این امر نه تنها موجب قطع وابستگی،  بلکه باعث ارتقاء دانش بومی استان ، افزایش تولید ناخالصی و پیشگیری از خروج ارز می گردد.ایشان در ادامه به عنوان نمونه همکاری اخیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز در ساخت برخی قطعات صنعتی ازجمله استپ رینگ مربوط به صنعت حفاری را مورد اشاره قرار دادند.

در این جلسه  آقای حمید مدیر کل مالی و اداری شرکت فولاد اکسین خوزستان به بیان برخی از چالش های موجود جهت تأمین قطعات مورد نیاز از خارج کشور پرداخت. وی افزود با توجه به وجود تحریمها علیه کشور عمدتاً تهیه اینگونه اقلام توسط واسطه های خارج از مرزها شکل گرفته که خود باعث ایجاد هزینه های سنگین و مضاعف در صنایع و تولید محصول نهایی می گردد که  میتوان از آن بعنوان یک معضل جدی در بنگاههای اقتصادی و شرکت های دولتی یاد کرد.

 وی به اراده شرکت فولاد اکسین خوزستان جهت برقراری ارتباط با دانشگاههای توانمند از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نموده و فرمودند بومی سازی قطعات صنعتی در این صنعت کلید واژه حل این مشکل است. لذا هرگونه همکاری و همراهی از طرف صاحبان دانش و فن در کمک به تولید، گامی مهم در راستای ارتقاء وکمک به صنعت خواهد بود که ارائه خدمات دانش بنیان در قالب هسته های فناور و شرکتهای دانش بنیان در رفع این مشکلات می تواند بسیار موثر عمل نماید.

در ادامه آقای فریدنی مدیر تحقیقات و توسعه شرکت فولاد اکسین ضمن استقبال از همکاری دانشگاه آزاد اسلامی به معرفی شرکت پرداخته و فرمودند:  شرکت  فولاد اکسین خوزستان با هدف تکمیل حلقه گمشده زنجیره تامین صنایع ، نیازمند به ورق های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی و رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور و همچنین  بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، تولید انبوه خود را آغاز کرده است . وی در ادامه  به انواع مدلهای همکاری منطبق با ضوابط شرکت فولاد اکسین و انواع قراردادها اشاره نموده و درخصوص ارائه نیازمندیهای این شرکت توضیحاتی فرمودند. در پایان اعضای حاضر در جلسه در خصوص بحثهای مرتبط با عملیاتی نمودن این همکاری وارد گفتگو و بحث شدند.


( ۳ )